Kontakt
KPE spol. s r.o.
  ☎ (+420) 777 208 819
 
  V Hůrkách 1
  Praha 5, 158 00
  (Czech Republic)

QR code
 Newsletter
Košík:je prázdný
bez DPH:0.00 Kč
s DPH:0.00 Kč

O nás, historie

Pracovní skupina zabývající se vývojem a výrobou původních mikrovlnných systémů byla založena v roce 2002. Jejím cílem bylo využití vědeckého a technického potenciálu při vývoji vlastní řady mikrovlnných přenosových zařízení pro bezdrátovou distribuci obrazu, zvuku a dat k zákaznické základně firmy.

Firma KPE  představila v květnu roku 2005 svůj první výrobek pro pásmo 10 GHz pod označením 1A11F28M1.  Výrobek byl laditelný pouze lokálně  u  výrobce. Pomocí čtyřstavové frekvenční modulace přenášel ve 14MHz kanálu 16Mbit FDX. Během roku 2005 a první poloviny roku 2006 se prodalo cca 60 spojů této řady.

V létě roku 2006 byla představena inovovaná řada 1A11F28M2, která již byla laditelná lokálně přímo na lokaci. Rozsah ladění byl 10 kanálů a rychlost byla navýšena na 34mbit FDX . Do konce roku 2007 bylo v modifikací M2 prodáno více než 250 spojů.

S  firmou, která nám pro zařízeni dodávala digitální modemy, byla vyvíjena softwarová modifikace stávajícího modemu  pro přenos  8 stavové modulace. Tato měla zajistit datový přenos s rychlostí 50Mbps. Ze strany firmy KPE dopadl tento experiment velmi uspěšně, nicméně dodavatelská firma vývojové práce ukončila s poukazem na probíhající vývoj zcela nového produktu. Na bázi stávající podoby modemu jsme na jaře roku 2008  postavili poslední modifikaci produktu 1A11F28M3, která  již byla dohledově plně lalitelná a umožňovala tak plynulé ladění a řízení výkonu v celém pásmu 10GHz. Až do ukončení výroby stávajících modemů jsme vyrobili asi 100 ks jednotek 1A11F28M3 a výroba tohoto našeho stěžejního výrobku se tak zastavila. Tato platforma nicméně představovala  nástupní polygon pro vývoj mikrovlných jednotek nové generace výrobku a byly na ní odladěny četné technologické novinky.
Stávající subdodavatelská firma modemových částí nám neposkytla dostatečné záruky kontinuity výroby a dodávek modemů po druhé polovině roku 2008. Nový výrobek subdodavatelské firmy byl firmě KPE nabídnut pouze deklarativně bez záměru tak učinit. Z dalšího vývoje situace vyplynulo, že tato dodavatelská firma je členem obchodní skupiny, kterou výroba spolehlivých a nízkonákladových mikrovlnných spojů naší firmy začala ohrožovat.

Především z tohoto důvodu  jsme ještě na konci roku 2007 zahájili vývoj vlastní, zcela nové platformy založené na modemových subsystémech pracujících s modulacemi OFDM.
Na konci října 2008 jsme představili typově nový výrobek, který se celkově lišil svou koncepcí zpracování signálu a přenosu dat od všeobecně použivaných řešení, který měl  ovlivnit trh mikrovlných spojů v ČR pro volná pásma. Byl vybudován na platformě transceiverů ATHEROS řízených průmyslovým počítačem z našeho vlastního vývoje.  Toto sousto bylo poněkud větší, než jsme byli schopni rozžvýkat a pojmout. Dokázali jsme však vyvinout mikrovlnou jednotku, která se se ctí dokáže vypořádat.s kvalitavně zcela odlišnými modulačními metodami. Její úsvit právě příchází v podobě přídavných jednotek ODU rozšiřujících frekvenční domény celosvětově vyráběných spojů na bázi Wi-Fi karet, které si ve svých parametrech nikterak nezadají se stávajícími tradičními modemy, a dokonce je již překonaly.
Na začátku roku 2009 jsme stáli před důležitým rohodnuttím co dál, kam napřímit své usílí. Poměrně jasnou volbou se stal vývoj univerzální venkovní jednotky která by navázala na úspěch modelů 1A11F28M1, M2 a M3. Primárním problémem se však stal ev. výrobce a typ potřebného modemu. Výrobců je relativně málo a apriori je  problém najít takového, který by byl ochoten prodávat pouze modemy bez ODU.  Po dlouhém a napjatém období, kdy jsme nebyli schopni takového dodavatele najít, nám paradoxně pomohla světová finanční krize a  s nabídkami se roztrhl pytel. Ukázalo se, že vazba na jedinou vnitřní jednotku je naprosto zbytečná.  Výsledkem našeho letitého vývojového úsilí  tak  je mikrovlnná jednotka  označovaná jako typ M7, která je univerzálním stavebním kamenem pro mikrovlnné trasy založené na nejrůznějších IDU, jako jsou např.  CarierCom, Ceragon, Motorola či ATH. 
Od září roku 2009 jsme začali dodávat na trh mikrovlnné spoje s přenosovou rychlostí 150 Mbit v 28MHz přenosovém kanálu. Na konci roku jsme již zkoušeli  své mikrovlnné jednotky s modemy s maximální přenosovou rychlostí 180Mbit v 28MHz přenosovém kanálu, nebo 350mbit v 56MHz přenosovém kanálu.
Od ledna 2010 jsme zároveň uvedli na trh svoji vlajkovou loď pod obchodním názvem AirOne a typovým označním 1A11Q256M7, která svými parametry neustupuje žádnému z konkurenčních řešení a dokonce je předčí, hlavně v citlivosti, přátelském ovládání  a v ekonomii provozu. Tento výrobek jsme prodávali až do roku 2012. Kapacitně představovalo řešení 180Mbit FDX spoj v 28 MHz kanále. nebo 310 Mbit spoj v 56 MHz kanále. V roce 2012 byl na trh uvedený nový Modem AirOne+, který byl postaven naším dvorním dodavatelem digiálních částí společností ATH systems. Modem se vyznačoval značným vylepšením přenosových parametrů včetně bezeztrátové logiky ACM s asymetrickým bitrate a novými mikrovlnami s krokem 3,5MHz a maximálním výkonem 10mW. Modem rovněž dostal nový chipset, který z produktu udělal suverenně parametricky nejlepší zařízení s citlivostí -72dBm pro 256QAM a maximální propustností 199 Mbit v 28 MHz kanále a 366 Mbit v 56 MHz kanále.  Jednotka byla vybavena 3 Gbit porty a 1 SFP portem.

V polovině roku 2010 jsme  provedli konzultaci s telekomunikačním úřadem, na základě jehož stanoviska jsme zahájili vývojové práce na novém projektu SRD radia pro 9 GHz pro účely kamerových systémů a ostrahy. Vývojové práce byly završeny na přelomu roku 2011/2012 a v prvním roce se prodalo cca 200spojů. Radio je založené na na transvertoru z Wi-Fi routeru s naším frekvenčním duálním expandérem, který dovoluje přenášet informace z prvků ostrahy a PCO až rychlostí 200Mbit. Rádio je simplexní datový unašeč určený pro operativní použítí s možností pohybu koncových zařízení v polygonu, který je vykrytý sektorovou anténou a pracujících v režimu TDD a Bod více bodů s duplexním provozem. Koncepce se velmi osvědčila i u inteligentních sítí, které čím dál tím víc tíhnou k internetu věcí, oboru, který se teď velmi bouřlivě vyvíjí. 
V roce 2014 jsme představili na setkání  MikroExpo projekt platforma, který jsme na trh uvedli v roce 2015